Audítor:  Ing. Ingrid Skalíková  – Autorizovaný energetický audítor – Reg.č.: 321/2014 – 0095, Energetická certifikácia, energetické audity a projektové hodnotenia

mobil: +421 902 91 44 54
mail: ingrid.skalikova@ehbpro.sk

Aký je rozdiel medzi EHB, EC a EA ? 

EHB energetické hodnotenie budovy alebo tzv. projektové hodnotenie je potrebné prevažne pre účely stavebného povolenia. Zatrieďuje sa podľa projektu do jednotlivých energetických tried. Energetická hospodárnosť je množstvo skutočne spotrebovanej energie alebo odhadnuté množstvo energie potrebnej na splnenie všetkých energetických potrieb súvisiacich s normalizovaným užívaním budovy, najmä množstvo energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody, na chladenie vetranie a osvetlenie. Energetická hospodárnosť sa určuje výpočtom a vyjadruje sa v číselných ukazovateľoch celkovej potreby energie a tvorby emisií CO2 [1].


Energetické hodnotenie môže byť založené na vypočítaných alebo nameraných údajoch.Tieto hodnotenia sú výpočtové energetické hodnotenie a prevádzkové energetické hodnotenie.


Výpočtové energetické hodnotenie je založené na výpočtoch energie, ktorá sa používa v budove na vykurovanie, chladenie, vetranie, prípravu teplej vody a osvetlenie s normalizovanými vstupnými údajmi, ktoré sa týkajú klimatických podmienok, obsadenia budovy a spôsobu využívania. Toto hodnotenie určí energetické vlastnosti pri normalizovaných podmienkach, čím sa umožní urobiť porovnanie medzi rozličnými budovami v rámci danej klimatickej oblasti pri rovnakej alebo aspoň podobnej činnosti.

Projektové energetické hodnotenie je výpočtové hodnotenie projektu, teda predmetom výpočtu sú projektové podklady. Toto hodnotenie sa používa pri získaní stavebného povolenia, resp. kolaudačného rozhodnutia.

Normalizované výpočtové energetické hodnotenie je vypočítané na základe aktuálnych údajov budovy (geometrie, tepelnotechnických vlastností) pri normalizovaných podmienkach týkajúcich sa klimatických podmienok, vnútorných zdrojov tepla. Toto sa používa pri predaji a prenájme budovy.

Upravené hodnotenie je výpočtové hodnotenie založené buď na skutočných klimatických údajoch, alebo údajoch vzťahujúcich sa na skutočné budovy, alebo sa použijú obidva skutočné typy údajov namiesto normalizovaných údajov. Toto hodnotenie sa môže použiť na porovnanie budov, ktoré majú rozličné klímy alebo rozdielne použitie, na porovnanie variantov obnovy, na optimalizáciu energetickej náročnosti.

Prevádzkové energetické hodnotenie je založené na nameraných údajoch počas prevádzky. Teda môže zahrnúť odchýlky medzi teoretickými vlastnosťami pri výpočtoch a skutočnými vlastnosťami. Je však ovplyvnené spôsobom prevádzky a údržby budovy. Preto sa nemôže použiť na porovnanie medzi budovami. Môže však pomôcť tým, ktorí sa snažia zlepšiť efektívnosť prevádzky budovy a dovoľuje zobraziť skutočnú energetickú náročnosť budovy. Môže poskytovať spätnú väzbu vlastníkom, užívateľom a projektantom budov, ak sa hodnotí po niekoľkých rokoch používania a porovná sa s vypočítaným hodnotením s rovnakým súborom konečných potrieb energií [1].

 

EC – energetický certifikát sa vyžaduje pri kolaudácii objektu, predaji alebo prenájme nehnuteľnosti (objektu alebo bytu). Vlastník budovy je povinný mať EC:

  • k dátumu začatia kolaudácie novej alebo významne obnovenej budovy
  • k dátumu, kedy bola uzatvorená zmluva o predaji alebo o nájme budovy alebo jej samostatnej časti
  • v časovom rozmedzí do dvoch mesiacov odo dňa zániku platnosti energetického certifikátu z dôvodu stavebnej úpravy budovy, ktorá má vplyv na energetickú hospodárnosť

EA – energetický audit je potrebný zabezpečiť pre veľké podniky, verejné budovy alebo pri požiadavke pri VO, gratnoch a pod. Energetické audity sú spracované v zmysle Vyhlášky č. 179/2015 Z. z. – Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o energetickom audite.


Energetický audit by mal obsahovať analýzu súčasného stavu využívania energie v budove, energetickú bilanciu, návrh energeticky úsporných opatrení a posúdenie možnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie.

Audit by mal zmonitorovať a posúdiť jednotlivé oblasti spotreby energie budovy členené na tepelno-technické vlastnosti budovy, vykurovanie a prípravu teplej vody, vzduchotechniku (nútené vetranie/klimatizácia), osvetlenie a ostatné miesta spotreby.
V časti navrhované opatrenia by sa majiteľ budovy / zadávateľ mal dozvedieť, v akom rozsahu, približne za akú cenu a s akou návratnosťou jeho investície môže realizovať navrhnuté opatrenia.

Veľké podniky sú tie, ktoré:

  • zamestnávajú viac ako 250 zamestnancov a/alebo
  • ich ročný obrat presahuje 50 mil. € a/alebo
  • ich celková ročná súvaha presahuje 43 mil. € a/alebo
  • vlastní iný podnik aspoň 25 % imania spoločnosti alebo hlasovacích práv spoločnosti a/alebo
  • spoločnosť vlastní hlasovacie práva v inom podniku vrátane podnikov mimo SR a/alebo
  • kontroluje aspoň 25 % imania alebo hlasovacích práv podniku verejný orgán (napr. MH SR).

Kedy je vhodný energetický audit ?

  • Každý veľký podnik je povinný zabezpečiť vykonanie energetického auditu aspoň raz za štyri roky.
  • Energetický audit slúži ako nástroj v rozhodovacom procese investora pri rekonštrukcii budov a ako podklad projekčných a konštrukčných prác.
  • Je to akási stratégia hospodárenia s energiami, prispievajúca k dobrým rozhodnutiam manažmentu v oblasti úspory energie a k úspešnej realizácii opatrení vedúcich k zvýšeniu konkurencieschopnosti spotrebiteľov energie.

EA o.i. obsahuje:

(1) Energetický audítor pri výkone energetického auditu

  1. a) identifikuje predmet energetického auditu,
  2. b) zistí a vyhodnotí súčasný stav predmetu energetického auditu,
  3. c) vypracuje návrh opatrení na zníženie spotreby energie (ďalej len „opatrenie“),
  4. d) vypracuje ekonomické vyhodnotenie opatrení a environmentálne vyhodnotenie opatrení,
  5. e) zostaví súbor odporúčaných opatrení,
  6. f) vypracuje písomnú správu z energetického auditu,
  7. g) vypracuje súhrnný informačný list,
  8. h) vypracuje súbor údajov pre monitorovací systém.

(2) Identifikácia predmetu energetického auditu podľa odseku 1 písm. a) pozostáva z identifikácie

  1. a) objektov a činností, v ktorých sa používa energia, najmä budov, priemyselných prevádzok, obchodných prevádzok a zariadení na poskytovanie súkromných služieb alebo verejných služieb, ktorých celková spotreba energie predstavuje najmenej 90 % celkovej spotreby energie objednávateľa energetického auditu,
  2. b) miesta, kde sú umiestnené objekty a vykonávané činnosti podľa písmena a),
  3. c) majetkovoprávneho vzťahu objednávateľa energetického auditu k predmetu energetického auditu.


(3) Rozsah zistenia a vyhodnotenia súčasného stavu predmetu energetického auditu sa vypracuje podľa príloh č. 1 a 2.

(4) Návrh opatrení obsahuje

  1. a) charakteristiku opatrenia,
  2. b) úsporu energie v technických jednotkách,
  3. c) úsporu nákladov na energiu,
  4. d) investičné náklady,
  5. e) prevádzkové náklady,
  6. f) návratnosť investície.

(5) Energetický audítor zostaví z návrhu opatrení súbor odporúčaných opatrení, ktorý obsahuje

  1. a) energetickú bilanciu po realizácii opatrení a porovnanie s energetickou bilanciou súčasného stavu,
  2. b) určenie investičných nákladov,
  3. c) úsporu nákladov na energiu,
  4. d) porovnanie prevádzkových nákladov po realizácii opatrení s prevádzkovými nákladmi súčasného stavu,
  5. e) ekonomické vyhodnotenie opatrení podľa prílohy č. 3,
  6. f) environmentálne vyhodnotenie opatrení, v ktorom sú uvedené názvy znečisťujúcich látok a skleníkových plynov, emitované množstvo za kalendárny rok predchádzajúci spracovaniu energetického auditu a predpokladaný stav po realizácii opatrení; na tento účel sa môžu využiť údaje zistené podľa osobitných predpisov.1)

(6) Súhrnný informačný list sa vypracuje podľa prílohy č. 4.
(7) Súbor údajov pre monitorovací systém sa vypracuje podľa prílohy č. 5.

(8) Ustanovenia odsekov 1 až 5 sa použijú primerane aj na

  1. a) vykonanie energetického auditu na účely vydania osvedčenia podľa osobitného predpisu,2)
  2. b) preukázanie možnosti dodávky využiteľného tepla pri výstavbe nového zariadenia na výrobu elektriny alebo pri rekonštrukcii alebo modernizácii existujúceho zariadenia na výrobu elektriny podľa § 7 ods. 2 zákona,
  3. c) preukázanie možnosti dodávky elektriny vyrobenej vysoko účinnou kombinovanou výrobou pri rekonštrukcii alebo modernizácii zariadenia na výrobu tepla s inštalovaným tepelným výkonom 10 MW a viac podľa § 7 ods. 4 zákona,
  4. d) preukázanie, že vybaviť rozvody tepla alebo rozvody teplej vody v budove vhodnou tepelnou izoláciou nie je technicky možné, nákladovo primerané a vzhľadom na dlhodobý potenciál úspory tepla efektívne podľa § 11 ods. 7 písm. d) zákona,
  5. e) určenie rozdielu účinnosti zariadení na výrobu elektriny poskytujúcich podporné služby a dodávku regulačnej elektriny v režime dodávky bez podporných služieb a v režime dodávky s podpornými službami,3)
  6. f) vykonanie energetického auditu, ktorý je súčasťou zavedeného certifikovaného systému energetického manažérstva4) alebo systému environmentálneho manažérstva.5)

Písomná správa z energetického auditu musí obsahovať

  1. a) identifikačné údaje objednávateľa energetického auditu, a to:
  2. názov alebo obchodné meno a sídlo, identifikačné číslo, daňové identifikačné číslo a údaje o štatutárnych zástupcoch, ak je objednávateľom právnická osoba,
  3. meno a priezvisko, dátum narodenia a trvalý pobyt, obchodné meno, identifikačné číslo a daňové identifikačné číslo, ak je objednávateľom fyzická osoba – podnikateľ,
  4. b) identifikačné údaje energetického audítora v rozsahu meno a priezvisko, dátum narodenia, trvalý pobyt energetického audítora a adresa zamestnávateľa energetického audítora, ak je energetický audítor zamestnancom,
  5. c) identifikáciu predmetu energetického auditu podľa § 2 ods. 2,
  6. d) zistenie a vyhodnotenie súčasného stavu predmetu energetického auditu v rozsahu podľa § 2 ods. 3,
  7. e) návrh opatrení podľa § 2 ods. 4
  8. f) súbor odporúčaných opatrení podľa § 2 ods. 5 s
  9. uvedením podmienok, pre ktoré sú hodnoty úspor energie a úspor nákladov stanovené, a
  10. odôvodnením výberu opatrení súboru odporučených opatrení z hľadiska technických, ekonomických a ďalších zmluvne dohodnutých hodnotiacich kritérií,
  11. g) ekonomické vyhodnotenie opatrení podľa § 2 ods. 5 písm. e) a environmentálne vyhodnotenie opatrení podľa § 2 ods. 5 písm. f),
  12. h) záznam o odovzdaní a prevzatí písomnej správy, v ktorom sa uvedie dátum odovzdania a prevzatia správy, mená, priezviská a podpisy odovzdávajúceho a preberajúceho,
  13. i) kópiu potvrdenia o zápise do zoznamu energetických audítorov a kópiu dokladu o poslednom absolvovaní aktualizačnej odbornej prípravy alebo kópiu iného dokladu, ktorý oprávňuje osobu na výkon činnosti energetického audítora podľa právnych predpisov iného členského štátu Európskej únie alebo štátu, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore.
     

Ostatné profesie

Vykurovanie / Chladenie

Plynoinštalácia

Zdravotechnika

Elektroinštalácia

Požiarna ochrana

Vzduchotechnika

Súdno – znalecké posudky

Vodohospodárske stavby

Energetické audity,certifikáty a projektové hodnotenia